Wij maken gebruik van cookies

Om je zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn, maken wij gebruik van cookies. Door de tracking cookies te accepteren, word je herkend. Zo kunnen we onze website afstemmen op jouw persoonlijke voorkeuren en kunnen we je relevante informatie en advertenties laten zien, binnen en buiten onze website. Klik op ‘Ik ga akkoord’ als je hiermee akkoord gaat. Je kunt je instellingen altijd inzien en laten wijzigen. Voor meer informatie kun je kijken bij ons cookie- en privacybeleid.

Ik ga akkoord

De AOW-gerechtigde leeftijd: hoe regel je stoppen met werken of doorwerken?

Uw werknemer bereikt binnenkort de AOW-gerechtigde leeftijd. Zijn kennis en kunde kunt u nog niet missen en ook de werknemer werkt graag nog een tijd door. Er is geen CAO van toepassing die regelt op welk moment de arbeidsovereenkomst eindigt en er geldt geen AOW-ontslagbeding. Wat kunt u doen en waar dient u rekening mee te houden? 

Veel CAO’s regelen dat de arbeidsovereenkomst eindigt bij het bereiken van de AOW-gerechtigde leeftijd. Vaak is doorwerken mogelijk, maar dit is geen absoluut recht.

Het stoppen met werken kunnen de werkgever en de werknemer ook regelen in de arbeidsovereenkomst door middel van een AOW-ontslagbeding en bijvoorbeeld overeenkomen dat de arbeidsovereenkomst eindigt op de dag dat de AOW-gerechtigde leeftijd wordt bereikt. Het stoppen met werken is dan duidelijk vastgelegd: werkgever en werknemer weten dat de arbeidsovereenkomst van rechtswege eindigt op de AOW-gerechtigde leeftijd, zonder opzegtermijn en zonder toekenning van een transitievergoeding.

Geldt er geen AOW-ontslagbeding en regelt de CAO evenmin wanneer de arbeidsovereenkomst eindigt, dan heeft de werkgever eenmaal de mogelijkheid om de arbeidsovereenkomst te beëindigen vanwege het bereiken of het bereikt hebben van de AOW-gerechtigde leeftijd op grond van artikel 7:669 lid 4 BW. Dit kan met een opzegbrief zonder instemming van de werknemer, maar ook zonder tussenkomst van het UWV of de kantonrechter.

Willen zowel de werkgever als de werknemer de arbeidsovereenkomst voortzetten na de AOW-gerechtigde leeftijd, dan geeft de Wet doorwerken na AOW-gerechtigde leeftijd van 1 januari 2016 hieromtrent regels. Wordt de werknemer ziek, dan heeft de werkgever bijvoorbeeld maar een loondoorbetalings- en re-integratieverplichting voor de duur van dertien weken (artikel 7:629 lid 2 BW) en is het opzegverbod beperkt tot zes weken (artikel 7:670 lid 1a BW).

De opzegtermijn bedraagt een maand en er geldt een afwijkende ketenregeling: gaan de werkgever en de werknemer tijdelijke arbeidsovereenkomsten aan na de AOW-gerechtigde leeftijd, dan ontstaat pas een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd na meer dan zes opvolgende tijdelijke contracten of nadat de duur van vier jaar is overschreden.

Als werkgever doet u er in ieder geval goed aan om vóór de AOW-gerechtigde leeftijd met de werknemer een gesprek aan te gaan en (gewijzigde) afspraken te maken als er wordt doorgewerkt na de AOW-gerechtigde leeftijd.

Vragen over dit onderwerp? Neem dan contact met ons op.

Deel dit online:

Jeanien Reints

Arbeidsrecht, Onderwijsrecht en Pensioenrecht

Neem contact op
Uw browser is niet meer van deze tijd!

Update uw browser om optimaal van deze website (en vele anderen) te genieten Nu updaten!

×